Slovenský rybársky zväz prijíma nových členov neustále. Viacerí ľudia sa chcú stať rybármi, no niekedy nie je pre nových záujemcov ľahké nájsť si všetky potrebné informácie. Obzvlášť, ak nemajú v rodine alebo medzi priateľmi niekoho, kto by im poradil.
Ako sa stať rybárom a čo všetko preto musíte robiť?
Záujemca o členstvo v MsO SRZ Senica musí urobiť tieto kroky:
Vyplniť a podať prihlášku za člena osobne v kancelárii MsO SRZ Senica, Kunov 135, 905 01 Senica, alebo poslať prihlášku poštou na adresu organizácie. (prihláška a súhlas so spracovaním osobných údajov)
Povinne absolvovať školenie a skúšku formou testu zo základných znalostí rybolovného poriadku, zákona o rybárstve č. 216/2018 Z.z. a vyhlášky č. 381/2018 Z.z., biológie rýb a základných spôsobov lovu. Každý záujemca o členstvo bude na základe podanej prihlášky a po schválení výborom MsO SRZ Senica včas písomne pozvaný na školenie a skúšku.
Po úspešnom absolvovaní vedomostného testu obsahujúceho 35 otázok, zaplatení zápisného, členskej známky, povolenia na rybolov, preukazu a ďalších potrebných dokumentov, budú vydané potrebné doklady rybára po zaplatení príslušnej finančnej čiastky. Ďalej je každý majiteľ povolenia na rybolov povinný zakúpiť si ročný (trojročný) rybársky lístok, ktorý vydávajú mestské a obecné úrady. Upozorňujeme, že každé povolenie na rybolov je platné len s platným ročným alebo trojročným rybárskym lístkom. V opačnom prípade sa rybár podľa trestného zákona č. 300/2005 Z.z., § 310 dopúšťa prečinu pytliactva.
Všetky ceny poplatkov a povolení nájdete v sekcii MsO - Povolenky (klikni tu)
Prípravné testové otázky skúškam záujemcov o členstvo v MsO SRZ Senica
Ako správne merať rybu:
Ako sa vlastne má podľa rybárskej vyhlášky správne merať úlovok? Mnoho, najmä začínajúcich rybárov v tom stále nemá úplne jasno. Zákon o rybárstve respektíve jeho vykonávacia vyhláška určuje, že lovná miera rýb sa meria od predného konca hlavy po najdlhší lúč chvostovej plutvy. V praxi pri vode je pre zistenie čo najpresnejšej dĺžky ryby potrebné, položiť si rybu na rovnú podložku, lúče chvostovej plutvy narovnať a meradlo priložiť tesne pod rybu.
Mnohí rybári totiž rybu merajú cez stred tela, meradlo natiahnu od hlavy cez trup až po koniec chvostovej plutvy. Pri rybách, ktoré majú naplnené brušné partie potravou alebo gonádami, sa dajú takýmto meraním centimetre navýšiť. Pokiaľ by sme takto odmerali rybu aj z druhej strany, získame v podstate pozdĺžny obvod tela. Jednoduchou pomôckou ako presne odmerať rybu, je označiť na podložke miesto pri prednom konci hlavy a tak isto pri konci chvostovej plutvy a túto vzdialenosť potom odmerať.
Či už je to pri pretekoch v športovom rybolove, kde v niektorých prípadoch môžu rozhodovať aj milimetre, alebo pri ichtyologických prieskumoch, veľmi často sa používajú tzv. korýtka na meranie dĺžky rýb. V podstate ide len o žliabok, na ktorého zadnej stene je meter. Pri meraní je ryba dostatočne zafixovaná a zistenie dĺžky je rýchle a jednoducho čitateľné.